העובדות הכי מפתיעות על שטיחים: קבלו אותן

מה אורכו של השטיח הכי ארוך בעולם? למה סלבים צועדים על שטיחים אדומים? איזה נגיף שורד על שטיח את פרק הזמן הכי ארוך? מה הביטוי הכי פופולרי העושה שימוש בשטיח? אם עד היום השטיח היה עבורנו אלמנט נוחות עיצובי ותו לא, הרי שהגיע הזמן לנער את האבק מהשטיח ולהעשיר את האינטליגנציה שלנו בעובדות חדשות מעולם השטיחים. אביזר הטקסטיל הזה עומד להפתיע אותנו ובגדול. פרסו להן שטיח אדום: העובדות הכי מעניינות על שטיחים.

מבצע השקה
קש צבעוני
מבצע השקה
מבצע השקה

שטיחים – לא מה שחשבתם

אם נחשוב על כך לעומק, נגלה שהיומיום שלנו מרופד בשטיחים מזריחה ועד שקיעה: אנו קמים בבוקר ומשחילים את כפות הרגליים אל תוך נעלי הבית המונחות על שטיח חדר השינה שלנו, צועדים למטבח ופוגשים בשטיח חדר האוכל, שופתים מים לקפה מהביל של בוקר, ובינתיים ניגשים לפקוח את עיני הילדים המנומנמים בכל האמצעים העומדים לרשותנו, כולל השמעת קול של אצבע צרידה ורקיעות רגליים קצובות על השטיח.

 לאחר מכן אנו נפרדים מהכלבה השעירה שנחה על השטיח הסלוני ופונים לנסוע לעבודה. שטיח מקיר אל קיר מקדם את פנינו ובולע את פסיעותינו במסדרונות הארוכים, נזכרים שקבענו תור למרפאה, קופצים לביקור ומגלים ששוב השטיחים עשו עמנו יד אחת והם גודשים את קופת החולים. 

בערב אנו יוצאים לביקור נימוסין אצל הדודה, בעלת השטיחים האפגניים סמוקי הפנים, חוזרים הביתה למקלחת זריזה, משתדלים לנגב רגליים היטב על שטיח האמבט המלבני, ופונים לישון, לאגור כוחות לעוד יום חדש בחיקם של אינספור שטיחים.

אם הם חלק כל כך אינטגרלי מהשוטף שלנו, הבה נעמיק עמם היכרות:

 

עובדות שאולי לא ידעתם על שטיחים

שטיח אדום – סיפור עתיק

שטיח אדום הוא שטיח הנפרש מתחת לרגליהם של סלבס בהזדמנויות שונות, אבל למען האמת ההיסטוריה שלו עתיקה עד מאוד. כבר בימי הביניים נהגו באירופה לפרוש שטיחים לכבודם של אישים חשובים. מטרת השטיח הייתה לבודד את רגליהם מהרצפה הקרה. הצבע האדום נבחר לתפקיד משום שהוא ידוע כצבע עז ומלכותי.

בעבר, היה המנהג של פריסת שטיח אדום מקובל כלפי ראשי מדינות ופוליטיקאים, איכשהו בשנים האחרונות, הידוענים ניכסו לעצמם את הטקס…

 

כמה הייתם משלמים על שטיח?

כמה עשרות שקלים? מאות שקלים? אלפים? מה תגידו על אדם שהשקיע ברכישת שטיח סכום פעוט של  $4,450,000? לא היה זה שטיח מזהב. במכירה פומבית שנערכה בשנת 2008 נמכר שטיח פרסי בן 400 שנים בסכום זה. אולי כדאי שנציע לו את השטיח העתיק מהבית של סבתא במחיר הגון, שמא יחפוץ ליבו בענתיקה המתפוררת…

 

השטיח האדום הכי ארוך בעולם 

השטיח האדום הכי ארוך בעולם נמדד ב-5,149 מטר אורך. לשם קבלת פרופורציות, אורכו של כל רחוב אלנבי בתל אביב הינו 2.8 מטר.

 

למה השטיח לא באמת עושה את העבודה?

שטיחים מטבעם מסוגלים לתרום לאיכות האוויר, על ידי שהם לוכדים אבק ואלרגנים, אם רק נתחזק אותם היטב. בפועל מה שקורה זה, שאנו מתעצלים לשאוב את השטיח מדי שבוע, מה שגורם להחרפת האלרגיות, כמה אבסורדי.

 

"לטאטא מתחת לשטיח" – מה פירוש? 

מסתבר שהשטיח לא אחראי רק לכיסוי הרצפות, הוא גם השתרבב  לתוך השפה העברית והפך לחלק בלתי נפרד.  אחד מהביטויים הנפוצים הוא: "לטאטא מתחת לשטיח", עוסק בהצגת מצב בו אנשים בוחרים להתעלם מבעיה במקום להתמודד איתה, משהו בדומה למושג של "בת יענה", או משמעות מעין זו.

 

השטיח הכי עתיק בעולם חוגג 2000 שנים 

 השטיח הכי ישן שהתשתמר משך אלפי שנות היסטוריה, הינו שטיח רוסי עתיק, שנמצא בהרי סיביר, הוא התגלה בתוך מערת קבורה נסיכותית. החוקרים הסבירו שהשטיח נשמר עקב שכבת הקרח העבה בה כוסה. 

אולי אם תטמינו את היומן האישי שלכם בתוך קרח, הוא גם ישתמר לעולמי עד…

 

מה הקשר בין שפעת הבטן לשטיח?

ב-2003 פורסמו תוצאותיו של חקר מדהים בו התגלה כי נגיף שפעת הבטן מסוגל לשרוד במשך למעלה מחודש בין סיביו של שטיח מלוכלך. אולי העובדה מסמרת השיער הזו תגרום לנו סוף סוף להתיידד עם שואב האבק…

 

הרבה יותר משטיח

בפעם הבאה שנדרוך על השטיח, מוטב שנרחוש לו יותר כבוד, שכן כמו שהבנו הוא משמש כאלמנט יקר ערך וככוח עזר בלתי מבוטל באקדמיה העברית ללשון. פורסים שטיח אדום לשטיח.

אהבתם? שתפו אותנו!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שטיחים לסלון
יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן