ניקוי שטיחים – המדריך השלם

השטיח, על סיביו הרבים, נוטה לאגור לכלוך באובססיות מדאיגה, בו בזמן שהוא רגיש לשיטות ניקוי בלתי עדינות מספיק, שלא לומר אלימות. בבואנו לתחזק שטיח באופן הנכון, עלינו לבצע את מלאכת הניקיון באופן מדויק, כדי לאפשר לשטיח אורך חיים בחיפוי אריחי הרצפה שלנו.

איך מנקים שטיח? אם גם אתכם הלעיטו באינספור עקרונות סותרים בניקוי שטיחים, המאמר הזה הולך לעשות לכם סדר. להלן: השיטות האפקטיביות באמת לניקוי יסודי של השטיח שלכם.

מבצע השקה
מבצע השקה
מבצע השקה

עקרונות בסיסיים בניקוי שטיחים או "כך לא תהרסו את השטיח שלכם"

שיטות בלתי נכונות בניקוי שטיחים, לא רק שאינן אפקטיביות, במקרים רבים הן עלולות לפגום את השטיח על אתר או בתהליך מתמשך. כדי לאפשר ניקוי נכון ומותאם לשטיח הספציפי שלכם, יש להקפיד דבר ראשון על מספר דגשים עיקריים:

 

לא מזניחים את השטיח

כדי שהשטיח ישמש פריט נוי דקורטיבי מפנק, כמו שהובטח בקטלוג החנות, לא מספיק לקנותו במיטב כספינו, יש לדאוג לשגרת ניקיון עיקרית, בכל הנוגע לתחזוקת השטיח. השטיח, מטבע מיקומו האסטרטגי, תחת סוליות נעלינו, על מרצפות הדירה – חשוף לאספקה קבועה של אבק, חול ומיני לכלוך נוספים, אותם סופח אליו השטיח.

לכן, חשוב מאוד לשאוב את השטיח בתדירות שבועית. בנוסף, כדי לקבל שטיח נקי היטב, יש להופכו, מדי כמה חודשים, ולשאוב אותו גם מצידו השני. מומחי שטיחים מעריכים, כי תחזוקה נכונה של שטיח כוללת ניקוי מקצועי בתדירות חד שנתית.

 

גם שטיחים זקוקים לאוורור

אז נכון שהם לא דורשים חופשה בקריביים, אבל בהחלט תעזור להם מנוחה מאווררת, כשהם שוכבים על צידם השני. נצלו את שאיבת השטיח מדי כמה חודשים, והשאירו את השטיח על צידו ההפוך למשך מספר ימים, מה שיאפשר לו להתאוורר ולהיפרד משאריות לכלוך שינשרו ממנו במהלך פעולה זו.

 

המטאטא אינו ידידו הטוב של השטיח

למעשה, הם ממש יריבים, שכן המבנה הסיבי של השטיח גורם להתחפרות חלקי אבק ולכלוך עמוק יותר בשטיח, במהלך תנועה של טאטוא. אל תפחדו להשתמש בשואב אבק מקצועי, כדי לשאוב את השטיח, בניגוד למיתוס הגורס כי שימוש בשואב אבק יהרוס את השטיח, העובדות בשטח מגלות, ששאיבה בעוצמה נמוכה באמצעות מכשיר שאיבה איכותי, משמרת את השטיח לאורך זמן.

 

מה שלא יהיה, אל תשפשפו

שטיחים העשויים משלל חומרי גלם, הם עם רגיש, ולכן שפשוף, בייחוד אם נעשה בתנועות סיבוביות, עלול לפגום בשטיח, לגרום לדהיית הצבע ולפרימת הסיבים. לכל כתם ישנה דרך ניקוי ייחודית, שפשוף, אינו אחד מהן.

 

חביטת השטיח – זה פסה

אחת האסוציאציות היותר מזוהות עם שטיח, הוא מחבט גדול-מידות ועקרת בית חרוצה, המכה בשטיח נמרצות להעלמת כל שריד לפירור אבק. כיום, שיטה זו כבר אינה תקפה, ישנם אמצעים יעילים יותר ועדינים יותר להסיר אבק מהשטיח. הברשה וחביטה של השטיח יגרמו למתיחת הסיבים שלו בצורה לא טבעית, מה שיגרום בתהליך מתמשך – לשינוי צורת השטיח.

 

שטיחים כביסים

ישנן חברות המציעות שטיחי אמבט רחיצים הניתנים לניקוי במכונת כביסה, אין מה לומר, זו צורת ניקוי פרקטית עד מאוד. אולם חשוב שלא ליישם אותה על כל שטיח, שכן רוב רובם של השטיחים, עלולים להיכנס לפוסט טראומה לאחר חוויה כזאת, ולצאת ממכונת הכביסה כשהם דלילים, ונראים כמוכי קרב.

 

ניקוי השטיח הסינטטי מול ניקוי שטיח טבעי

שטיח מסיבים סינטטיים רגיש הרבה פחות משטיח עשוי סיבים טבעיים, כמובן שיש לנהוג זהירות גם בניקוי שטיח מסוג זה, אולם ההרכב הסינטטי מאפשר ניקוי מהיר יותר ופשוט. שטיחים מכותנה, משי וצמר הם שטיחים עדינים במיוחד, בניקיונם יש לנהוג משנה זהירות.

 

איך מתמודדים עם כתמים על השטיח?

כל סוג של כתם על שטיח דורש שירות ניקוי VIP, כך, כתם שעווה יש להסיר באמצעות הקשיית השעווה בקוביית קרח, שערות יש לאסוף על ידי מגב או מטאטא גומי, כתמי רטבים שונים ייעלמו מהשטיח לאחר טיפול של פיזור סודה לשתייה למשך 10 דקות, וניקוי האבקה במטלית יבשה ושוקולד יורד משטיח רק לאחר ניקוי באמצעות נוזל מדיח כלים המהול במעט מים.

בכל מקרה, אין לשפשף את הכתם, אלא לנגב היטב בעדינות בכיוון הסיבים, באמצעות מטליות. בכל מקרה בו הכתם עקשן מדי ומסרב להתנתק ממצע השטיח המפנק, יש לפנות לניקוי שטיח מקצועי.

אהבתם? שתפו אותנו!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
סנטייגו-26
יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן