שטיחים קלאסיים – כל הסוגים

כמה דק ככה משמעותי – כזה הוא שטיח הרצפה, המחפה על מרצפות האבן או הפרקט, במגוון חללי דיור ועבודה בישראל ובעולם. השטיח הוא פריט פרקטי ועצובי, המהווה פריט בייסיק במרבית מהבתים בישראל. יצאנו לתור אחר סגנונות השטיחים השונים, וחזרנו עם מידע אטרקטיבי על שטיחים קלאסיים, מקורם, ומקומם במפת עיצוב הישראלית. מוזמנים לקרוא על הקלאסיקה, ומה יש לה לה לומר על סגנון השטיח שלכם.

מבצע השקה
קש צבעוני
מבצע השקה
מבצע השקה

מאין בא השטיח הקלאסי?

שורשיהם של השטיחים הקלאסיים נעוצים עמוק אי שם בתרבויות עתיקות משנים קדומות, סגנון העיצוב, הטקסטורה והאריגה שרדו מאות שנים. מקורם של השטיחים האתניים מגיע מאיראן ומארצות ערביות נוספות כמו אפגניסטן, בוכרה, קווקז ומרוקו. שטיחים אלו מאופיינים בשילוב של מוטיבים וצבעים רבים. מדליונים ופרחים, הם שתי צורות שהיו נפוצות עד מאוד בעבר, ועד היום מאפיינות את השטיחים הקלאסיים.

 

שטיחים קלאסיים שאף פעם לא מפנים את הזירה

שטיחים קלאסיים מאופיינים בתכונה אלמותית, כך שהם נותרים באופנה. טרנדים נכנסים ויוצאים, אופנות מפנות מקום לאחרות, ואילו השטיחים הקלאסיים נשארים תמיד בפרונט. יש לייחס זאת למשמעות הסמלית העמוקה אותה הם נושאים, ולכך שהם מושרשים עמוק בקהילות רבות עתיקות ברחבי העולם.

בניגוד לשטיחים מודרניים העלולים לשאת אופי מעט מנוכר, שטיח קלאסי מביא עמו אווירה, חום, ומהות היסטורית. השטיחים הקלאסיים משתלבים היטב בכל חלל: כשטיחים לחדר ילדים, שטיחים לסלון, שטיחים לחדר השינה ושטיחים למטבח.

 

השטיח הנצחי

שטיחים קלאסיים ארוגים בסטנדרטים של פעם, מה שהופך אותם לכבדים יותר ומאוד חזקים. איכות של שטיח קלאסי נמדדת בסוג חוטי השטיח ובצפיפות האריגה. שטיחים קלאסיים הם לרוב פריטים שעוברים בירושה, הודות לכך שגם לאחר עשרות שנים, הם נותרים בתפארתם ולא נס ליחם.

 

שטיח קלאסי – צמר או מכונה?

ניתן לחלק את השטיחים הקלאסיים ל-2: שטיחים מצמר ארוגים בעבודת יד, המזכירים לנו תקופות קדומות יותר, לעומת שטיחים קלאסיים הנארגים במכונה. יש לדעת כי השימוש בטכנולוגיות חדשניות מינף את ענף אריגת השטיחים, מה שהוזיל את עלות השטיחים הקלאסיים משמעותית, והותיר אותם חזקים, לא פחות מאלו הארוגים ידנית.

שטיחים קלאסיים עשויים עבודת מכונה, בדרך כלל יהיו ארוגים בצפיפות רבה יותר, מה שישפיע על רמת האיכות של השטיח.

 

סוגים שונים של שטיחים קלאסיים

השטיח האפגני

שטיח אפגני בולט מאוד בצבעי האדום שלו. הוא עשיר במראהו, משדר מלכותיות ומאופיין בדיגום של צורות גיאומטריות החוזרות על עצמן. לרוב השטיח האפגני יהיה בעל מראה מהודר וסיומת הקצה שלו תהיה עשויה מגימור חוטים מרשים.

 

השטיח הפרסי

השטיח הפרסי הינו אלמנט עיצוב מפורסם מאוד וקדום מאוד, ישנן הוכחות כי תחילתה של אומנות אריגת השטיחים הפרסיים החלה כ-500 שנה קודם לספירה, עוד מהתקופה הסאסנית, אז הייתה מגמת ייצור השטיחים הפרסיים בעלייה, בזמן עליית הערבים לשלטון בפרס, דעך שוק השטיחים בפרס, והחל לפרוח שוב בזמן שליטת המונגולים.

השטיח הפרסי הוא סמל ליוקרה ולעושר, והוא מפורסם ונפוץ בעולם כולו, כאשר בפרס הוא פריט אומנות חיוני הנמצא כמעט בכל בית במדינה. לכל מחוז באיראן סגנון עיצוב שטיחים המיוחד לו, סגנונות אלו עברו במסורת הבין דורית בקרב המשפחות האיראניות.

יש להבחין בסגנונות הדפסים רבים המפארים את השטיח הקלאסי מהסוג הפרסי, עד היום נמנו למעלה מ-18 סוגי הדפסים, ביניהם: מבנים אסלאמיים, הדפסי פרחים ועצים, הדפסים חזרתיים, הדפסים שבטיים, הדפסים גיאומטריים, הדפסי פסים, הדפסים ספירליים, הדפסי המלכות העבאסית, הדפסי דגים שלובים, הדפסי פרחים אירופים, הדפסי פייזלי, הדפסים מקושרים, הדפסי אגרטלים ועוד.

 

שטיח הברבר המרוקאי

הברברים, אלו שבטים החיים באיזור שבין הים התיכון למדבר סהרה, ובין מצרים לאוקיינוס האטלנטי. הם התושבים הקדומים ביותר בצפון אפריקה. אמנות אריגת השטיחים שלהם ייחודית ביותר, ומשלבת לבן, שחור ואפור. השטיחים אהובים מאוד על פני קהלים שונים, ומתאימים לרוב החללים. שטיחים קלאסיים אלו משתלבים בהרמוניה גם בחדרים בעיצוב מודרני.

 

הקלאסיקות של השטיחים

השטיחים הקלאסיים מלאים משמעות עמוקה, ולרוב מספרים סיפור מהותי, המתאר תרבויות חיים קדומות, שבטיות, עשייה ועמל. תוכלו לבחור בין שטיחים בעבודת יד עשויים מצמר לבין שטיחי מכונה באריגה צפופה. שטיחים קלאסיים, מהווים סיפור של ממש בחלל שלכם. זה הזמן לבחור בשטיח המועדף עליכם, ולרפד את הבית בשטיח עם עבר תרבותי עשיר ועתיד מבטיח.

אהבתם? שתפו אותנו!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן